ایلیا «میم» کیست؟

  1. معرفی
  2. آموزگار بزرگ تفکر
  3. آثار توقیف شده

Ostad-Iliyaایلیا رام الله در میان پیروان خود و در نقاط مختلف دنیا به اسم‏های مختلفی شناخته شده است... ظاهر او شباهتی به افراد مذهبی ندارد و خود مؤکداً گفته است که مذهبی و متشرع نیست . وی در باره دین و مذهب آموزش نمی دهد و به سوالات شرعی نیز پاسخ نمی گوید اما با این وجود اکثر تعلیمات او در راستای احیاء معنویت الهی و معرفت باطنی است....

ادامه مطلب

 

Peyman Fattahi- Elia Ramollah 1علم تفکر زیرساخت اصلی دانایی و هوشمندی انسان است... درواقع می‏توان گفت که علم تفکر تکنولژی هوشمندی و روش‏های دانایی است و این موضوع تأثیرات بسیار تعیین‏ کننده و اساسی خود را در حل مسائل (جدای از مقوله اطلاعات) بجا می‏گذارد. از این دیدگاه، با تحلیل شخصیت معلم بزرگ، ایلیا «میم» به نتایج جالبی برمی‏خوریم که به نوعی می‏تواند نمایانگر ابعادی از این تکنولژی هوشمند باشد...

ادامه مطلب

 

 

تا سال 1386 حجم متون تعلیمی او به بیش از 4000 صفحه رسید که در قالب 40 عنوان کتاب گردآوری شده بود. به جز کتاب «جریان هدایت الهی» که حاوی مجموعه سخنرانیهای ایلیا «میم» در سن 23 سالگی است -و در سال 77 با تدوین یکی از شاگردان وی چاپ شد- کلیه کتب تعلیمی وی تحت توقیف دایره ادیان و مذاهب اطلاعات بوده و اجازه انتشار ندارند.فهرستی از مکتوبات تعلیمی استاد ایلیا «میم» که تا سن 33 سالگی از ایشان در دست است عبارتند از ...

ادامه مطلب

 

قصار روز

Category مقالات خواندن 3072 دفعه

تکنیک های موفقیت

آیا تا به حال به موفقیت فکر کرده اید؟ تاچه اندازه خود را انسان موفقی می دانید؟ درنظام فکری و باور شما موفقیت چه جایگاهی دارد؟ آیا تا کنون نظام فکری خود را بررسی کرده اید تا ببینید موانع ذهنی و فکری شما برای دستیابی به کامیابی چه هستند؟ تا چه حد با نظام فکری افراد موفق آشنایید؟

بدیهی است پیرامون علم موفقیت، سئوالات زیادی وجود دارد و بیشتر کتب موفقیت ضمن طرح دیدگاه خود و پاسخ دادن به سوالات سعی دارند روشی کاربردی نیز برای موفقیت ارائه دهند. بسیاری از آن ها روش مورد نظر را به شکلی منظم و گام به گام، تجزیه و تحلیل کرده و در پایان تمرین هایی را به خواننده توصیه می کنند. در این فرصت کوتاه قصد نداریم این روش ها و تمرین ها را بررسی و تحلیل کنیم، بلکه بیشتر در پی آنیم که دریابیم اندیشمندان و نظریه پردازان درباره موفقیت چه می گویند و کلیات روش هایی که ارائه داده اند چه می باشد؟

بدیهی است شما پس از آشنایی با نظریه ها و روش ها، می توانید روش مورد نظر و متناسب با خود را انتخاب و دنبال کنید و در شماره های آتی با جزئیات وکاربرد آنها بیشتر آشنا شوید.

اینک ببینیم «موفقیت» یعنی چه و از دید نظریه پردازان مختلف چه معنایی دارد؟

حتماً می دانید تعاریف متعدد و متنوعی از موفقیت مطرح شده که ممکن است به ظاهر متفاوت، به نظر برسند یا برخی از آنها را بیشتر هم اهنگ با خود بدانید. مهم ترین یا شاید معروف ترین این تعاریف عبارتند از:

٭موفقیت یک «عادت» است. این عادت، زمانی واقعی و پایدار می شود که مجموعه ای از الگوهای اساسی، کامل و بی وقفه را به کار گرفته و درونی کنیم (۱).

٭آنچه را به صورت اندیشه، احساس، تصاویر ذهنی و کلام ازخود ساطع می کنیم، همان را به سوی زندگیمان می کشانیم. اندیشه هایی که پیش از این در سرداشته ایم، وضعیت کنونی ما را آفریده اند. اندیشه های امروزمان نیز فردای ما را می آفرینند. اگر به موفقیت بیاندیشیم، فردا موفق خواهیم شد(۲).

٭موفقیت، گسترش مداوم شادمانی و تحقق فزاینده اهداف ارزشمند، با سهولت و بدون تکاپوست (۳).

٭رمز موفقیت در انجام کاری است که برای ما جاذبه داشته و آسان باشد (۴).

٭موفقیت یعنی رسیدن به هدف، بخصوص اگر با شجاعت، مهارت و تلاش حاصل شده باشد (۵).

٭مهم ترین رمز موفقیت ایمان است. به یقین ذهن آدمی آنچه را که باور کند به منصه ظهور در خواهد آورد؛ بنابراین ضرورت دارد که به خود و آنچه انجام می دهیم ایمان داشته باشیم (۶).

برخی نظریه پردازان نیز شکست را بررسی می کنند و معتقدند با خودداری از قرارگرفتن در حالات شکست، می توان به موفقیت دست یافت. شکست از دیدگاه آنان ممکن است در یکی از این سه حالت رخ دهد: ۱ـ هدف ما معین و مشخص است ولی روش غلطی برای رسیدن به آن هدف انتخاب کردهایم. ۲ـ تلاش فراوان کرده و کلیه امکانات را به کار می گیریم اما هدف برایمان نامشخص است. ۳ـ نه هدف مشخص داریم و نه تلاش موثری صورت می دهیم.

نظر شما درباره موفقیت چیست؟ درباره شکست چگونه می اندیشید؟ اغلب ما باورهای نادرستی درباره موفقیت داریم، باورهایی که به جای پیروزی، ما را به سمت شکست سوق می دهند و به دلیل وجود این باورها به جای پیشروی، درجا می زنیم و با بهانه هایی نظیر این ها، موفق نشدن خود را توجیه می کنیم:

ـ چون افراد خانواده من موفق نیستند من هم موفق نخواهم شد.

ـ تجربه و سن لازم را ندارم.

ـ تحصیل کرده و باهوش نیستم.

ـ موفقیت به شانس و خوش افبالی مربوط می شود.

ـ قدرت و توانایی رسیدن به هدف را ندارم.

ـ شکست خیلی وحشتناک است.

ـ سرمایه و پشتیبان ندارم.

ـ استعداد و کارایی ندارم.

ـ دیگر از من گذشته است.

چنین باورهایی، نه تنها اسباب عدم موفقیت ما را فراهم می کنند، بلکه حتی تلاش برای تغییر خود و شرایط را نیز، بی حاصل جلوه می دهند.

اینک سعی کنید باورهای مهم و اساسی خود را در زمینه موفقیت فهرست و ارزیابی کنید. ببینید کدام ها سازنده وکدام ها مخربند؟ آیا لازم است در نظام باورهای خود و پالایش آنها از باورهای کاذب و گمراه کننده تجدید نظر کنید؟

شاید لازم باشد نقاط حساس و کلیدی مقاومت در برابر موفقیت و توانگری را بشناسیم و با غلبه بر آنها نگرش خود را اصلاح کنیم. به یاد داشته باشیم که زندگی ما، جلوه گاه افکار و باورهای ماست. امواج فکری منفی، رویدادهای منفی و امواج فکری مثبت، وقایع مثبت را به وجود خواهند آورد.

روش های متعارف موفقیت:

اکثر نظریه ها برای دستیابی به موفقیت و اجتناب از شکست روش هایی را توصیه می کنند که مهم ترین آنها بشرح زیر می باشند. در شماره های آینده این روشها را با جزئیات بیشتر و مبسوط ارائه خواهیم کرد:

الفـ ـ مدیریت زمان

مدیریت زمان یعنی صرف وقت در جهت انجام کارهایی که ارزشمند هستند و یا ما را در جهت تحقق اهداف مان یاری می دهند. برای مدیریت بهینه زمان و پرهیز از اتلاف وقت، می بایست اولاً اهداف و ارزش های خود را مشخص کنیم وثانیاً از اهداف و ارزش های خود به طور کامل پیروی کنیم.

برای این کار، می توان بسیاری از کارهای متعارف روزانه را به صورت عادت درآورد و به طورخودکار انجام داد برخی از کارها را می توان تجزیه کرد، به درخواست های نامقبول یا ناهماهنگ دیگران جواب منفی داد، زمانی را به برنامهریزی اختصاص داد، از کمال گرایی اجتناب کرده و قاطعانه به امور رسیدگی کرد.

ب ـ مشخص کردن اهداف

بدون مشخص کردن هدف، نمی توان به آن دست یافت. اغلب، هدف ما مبهم یا غیرواقعی است. با گروه بندی و تعیین اولویت هدف ها، می توان براحتی برنامه رسیدن به هر هدف را تنظیم کرده و سپس عمل نمود. میزان موفقیت در هر هدف درزمانهای مشخص قابل ارزیابی است، اگر ازمسیر صحیح و برنامه تعیین شده خارج شده باشیم با ارزیابی می توان مجدداً مسیر صحیح را برگزید.

ج ـ تصمیم گیری

تنها راه تغییر زندگی، گرفتن تصمیم حقیقی است. در نهایت، آنچه سرنوشت و آینده ما را می سازد، تصمیم های ماست. اگر تصمیم قاطع باشد، همیشه راهی به سوی موفقیت هست. در زمینه تصمیم گیری، در شمارههای آینده مطالب ارزندهای ارائه خواهد شد.

د ـ افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس و تصحیح «خود پنداره»

اعتماد به نقس، احساسی است که نسبت به توانایی های خویش داریم. عزت نفس نیز ارزشی است که بر خود می نهیم. هر دو اینها تا حدود زیادی تحت تاثیر خودپنداره ما قرار دارند. «خودپنداره» که اغلب از آن نا آگاهیم، تحت تاثیر آموزش های والدین و مربیان و اندیشه های ما می باشد.

اکثر نظریه های موفقیت بر تغییر «خود پنداره» تاکید کرده و راه های ساده و عمیقی را پیشنهاد کرده اند. در شماره های آینده این راه ها را مورد مطالعه قرار خواهیم داد.

سایر روش های تسهیل کننده دستیابی به کامیابی عبارتند از:

ه ـ رهایی از اضطراب و نگرانی.

و ـ غلبه بر استرس وافسرگی.

ز ـ ترک عادات نامطلوب.

ح ـ برقراری روابط انسانی مطلوب.

ظ ـ رفتار صحیح با جسم و روان (غلبه بر بی خوابی و تنظیم عادات خوب خوردن)

س ـ حل مشکلات و مسائل زندگی و روبه روشدن با آنها به جای ساده انگاری یا گریز

انجام کلیه روشهای فوق با تفکر و استفاده از راه های متعارف حل مسئله و روانشناسی موفقیت به سهولت امکانپذیر خواهد بود.

به یاد داشته باشیم که زندگی ما، جلوه گاه افکار و باورهای ماست. امواج فکری منفی، رویدادهای منفی و امواج فکری مثبت، وقایع مثبت را به وجود خواهند آورد. اگر تصمیم قاطع باشد، همیشه راهی به سوی موفقیت هست.

نویسنده: ر. خ

نشریه علم موفقیت (شماره ۱)

پاورقی ها:

       ۱.         آنتونی رابینز، بسوی کامیابی ۱

       ۲.         کاترین پاندر

       ۳.         دیپاک چوپرا، هفت قانون معنوی موفقیت

       ۴.         هنری فورد، توانگران چگونه می اندیشند، اثر آلبرت پویسانت

       ۵.         نورمن وینسنت اپیل

       ۶.         پویسانت، توانگران چگونه می اندیشند

       ۷.         وین دایر، ببینید تاباورکنید

 

نظر دهید

0